Gayrimenkul Danışmanı Olmak

Gayrimenkul Danışmanı Olmak

Türkiye’de mesleki yeterlilik belgesi konusunda son yıllarda yapılan çalışmalar ile çok sert kanunlar getirilmiştir. Gayrimenkul danışmanı olarak emlak sektörüne atılmak istiyorsanız öncelikle emlakçılık sertifikasını almanız gerekmektedir. Bu sertifikayı almanız için emlakçılık kursu bulup onu başarılı bir şekilde bitirmeniz ve kursun sonundaki sınavdan başarılı olmanız gerekir. Emlakçılık kursu sizlere eğitim konusunda çok fazla özellik katmaktadır. Sizi en iyi şekilde geliştiren bu kurs sizlere vermesi beklenilen nitelikler şunlar olmaktadır;

  • Belli bir arsa alındıktan sonra kat karşılığı inşaat sözleşmesi yapmak konusunda danışmanlık hizmeti vermekle birlikte seçenekler ve karşılaştırmalı örnekler sunup müşterinin kafasının karışıklığının giderilmesi hedeflenir.
  • Kooperatif kurulmasında yardımcı olur ve Pazar araştırmaları yapar.
  • Proje yapımlarında pazarlamayı kolaylaştırıcı ve pratikleştirmeye yönelik önerilerde bulunma.
  • Noterdeki emlak işlerinin doğru düzgün yapılmasında yardımı dokunur.
  • Müşterinizin adına beyanname doldurmak.
  • Tapı sicil müdürlüklerinde yapılan işlemlerde ipotek, satış ve miras yoluyla geçmekte ilgili olan tüm işlemlerce aracılık eder.
  • Kooperatife arsa veya üye bulma konusundaki çalışmalar yapmakta yardımcı olur.
  • Kira sözleşmesi hazırlamada kendini geliştirir.
  • Kiracı adaylarının durumları hakkında ekonomik sosyal durumlarını öğrenip mülk sahibine veya vekillere gerekli bilgiyi vermek.

Günümüzde emlakçılığa olan ilgi zamanla artmaktadır. Emlakçılığın eğitimini doğru şekilde almak çok önemlidir. Emlakçılık eğitimi biraz kısa sürmekte ama size gerekli olan gereksinimleri size kazandırmakla yükümlüdür. Gayrimenkul ve emlak kelimeleri sertifika anlamında eşdeğer kullanıma sahiptir. İkisi de emlakçı. Emlak ofisi ve emlak danışmanlık ofisi açmak için gerekmekte olan eğitimi ve hepsini yapmak için en gerekli olan emlakçılık(gayrimenkul) sertifikası lazımdır. Bu kursun temel emlakçılık kursu dediğimiz kursa göre süresi daha az olmakla birlikte eğitimin gereksinimleri biraz daha yüksek olmaktadır. Kursa katıldınız ve kursiyerlere gayrimenkul danışmanlık eğitimi sonrasında emlakçılık(gayrimenkul) sertifikası verilmektedir. Bu sertifikayı aldığınız takdirde sertifikayı kullanarak yeni iş yeri açabilir ya da herhangi bir emlakçılık dalındaki iş yerleri ile çalışabilmektesiniz.